Ząbkowice Śląskie - miasto Frankensteina
Historia Frankensteina Mary Shelley przez niektórych uznawana jest jako pierwsza powieść z gatunku science fiction. Opowiada o przywróceniu życiu zmarłym i stworzeniu monstrum. Dotyka kwestii moralnych i wątpliwej roli człowieka jako boskiego stwórcy. Badacze literatury dociekają, skąd wzięła się nazwa powieści. Jedną z teorii jest związek z dolnośląskim miastem - Ząbkowicami Śląskimi, dawniej noszącymi nazwę właśnie Frankenstein.
Ząbkowice Śląskie najprawdopodobniej powstało już w 1280 r. Ulokowano je dokładnie w połowie drogi pomiędzy dwiema nieudanymi próbami wcześniejszych lokacji miejskich – Przyłękiem i Kozińcem. Przejęło również części ich nazw – od Przyłęku (Frankenbergu) i od Kozińca (Löwenstein), tworząc miasto o nazwie Frankenstein.
Nazwa miasta jest wyjaśniona. Jak jednak miała zainspirować pisarkę do stworzenia mrocznej historii o monstrum spreparowanym z ludzkim zwłok?
W historii miasta zapisał się mroczny czas, w którym wybuchła epidemia dżumy. Było to w 1606 roku. O wywołanie zarazy oskarżono szajkę grabarzy. Posądzono ich o okrutne czary - sporządzanie trującego proszku ze zwłok i rozsypywanie go na terenie miasta. Grabarze okradali zwłoki, a nawet je bezcześcili...
Grabarze stracili życie, okaleczeni i spaleni na stosie. O tych strasznych wydarzeniach głośno było w całej Europie. Niewykluczone, że poznała je Mary Shelley.

Dwieście lat później angielska pisarka Mary Shelley tworzy postać szalonego naukowca, który powołuje do życia bezimiennego stwora. Czym się inspirowała, co skłoniło ją do tego, aby główny bohater nazywał się Frankenstein? – zastanawiają się badacze z Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki.
Dziś Ząbkowice Śląskie wykorzystują postać Frankensteina w promocji miasta oraz jego historii. W mieście możemy odwiedzić Laboratorium dr Frankensteina, czyli stałą i najpopularniejszą wystawę Dworu Kauffunga. Możemy zwiedzić laboratorium Frankensteina oraz salę grabarzy, którzy rzekomo odpowiadali za wybuch epidemii dżumy w XVII wieku. Wystawa z dreszczykiem, nie polecamy dla dzieci!
Zwiedzać Laboratorium dr Frankensteina możemy z przewodnikiem, który przybliży historię grabarzy oraz jej możliwy wpływ na angielską pisarkę. Bilety kosztują 15/12 złotych. Możemy zdecydować się też na zwiedzanie samodzielne. W cenie 19/15 złotych otrzymamy bilet wstępu do Laboratorium oraz Izby Pamiątek Regionalnych.
Zobaczcie zdjęcia z Laboratorium dr Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich:
Mroczna historia Frankensteina pochodzi z Ząbkowic Śląskich?...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?