18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modliszki z wrocławskiego zoo - uduchowieni posłańcy śmierci (ZDJĘCIA)

Karol Bubel, opiekun zwierząt w terrarium we wrocławskim zoo
Modliszki to rodzaj owadów, które są jednymi z najbardziej wyspecjalizowanych stworzeń na świecie. A interesuje je tylko jedno - zabijanie.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Wszystkie gatunki modliszek (jest ich na świecie ponad dwa tysiące) to drapieżniki. Polują na swoje ofiary z ukrycia, przyczajone pod liściem czy kwiatkiem. Do szybkiego chwytania zdobyczy służy modliszce pierwsza para odnóży, która jest niezwykle masywna i zaopatrzona w kolce. Szybkość, z jaką modliszka potrafi złapać swoją ofiarę, jest tak zawrotna, że ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić momentu ataku.

Zobacz: Wrocławskie zoo - sprawdź, jakie zwierzęta tam mieszkają

A jak uśmierca swoje ofiary? Szanująca się modliszka zjada ją... żywcem. Często zaczyna od głowy. Ale zdarza się też, że najpierw odgryza odnóża, a potem dopiero zabiera się za resztę ciała. Ci specjaliści polują na przeróżne stworzenia, m.in. owady (szczególnie latające), pająki, niewielkie gady czy płazy. Niektóre gatunki, dzięki dużym rozmiarom ciała, są w stanie upolować nawet małego ssaka albo ptaka.

Bronią modliszki są nie tylko masywne odnóża, ale też bardzo dobry wzrok i sztuka kamuflażu. Bywają takie gatunki tych owadów, które pozostają prawie niezauważalne w swoim naturalnym środowisku. Niektóre wyglądają jak liście, inne jak kamienie czy kora. A chyba najbardziej efektowne ze wszystkich są modliszki, które upodabniają się do kwiatów. Tak jak modliszki oczkowe, które można oglądać w naszym zoo.

Komunikacja miejska z pazurem kursuje po mieście (ZDJĘCIA)

To nie tylko bezwzględne stworzenia. Stanowią też część symboliki. W wielu kulturach, np. w Tybecie, są uważane za stworzenie wręcz uduchowione. To dlatego, że postawa ich ciała i ułożenie odnóży może przypominać modlącą się postać (nazwa "modliszka" pochodzi od słowa "modlić"). Są też symbolem wyzwolonych kobiet. Często zdarza się, że samica modliszki pożera samca jeszcze podczas kopulacji. Zapewnia sobie tym samym więcej energii do złożenia kokonu z jajami.

A jak zaopiekować się takim okazem? Bierzemy dużo cierpliwości, szczyptę zręczności, trzy łyżki wiedzy i oczywiście dużo owadów karmowych. A wyniki tego przepisu można zobaczyć w terrarium naszego zoo, gdzie przebywa teraz aż 9 gatunków tych owadów. Niektóre pochodzą z Madagaskaru, inne z Azji czy Australii. Wzbudzają duże zaciekawienie wśród naszych gości.

Przeczytaj: Rysie z Wrocławia trafią do zoo w Szwajcarii

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto