Ma 106 lat i znów jest mistrzem!

Małgorzata Moczulska
Stanisław Kowalski ze Świdnicy znakomicie spisał się podczas Halowych Mistrzostw Weteranów, które odbyły się w ubiegły weekend w Toruniu. 106-letni Kowalski ustanowił rekord świata weteranów! Przebiegł 60 metrów w czasie 21.20 sekundy i został najstarszym zawodnikiem jaki kiedykolwiek wystartował na lekkoatletycznych zawodach.

- Bo ja jestem wyjątkowy i niezniszczalny egzemplarz, a w dodatku czuję się na co najmniej 50 lat mniej niż mam – mówi senior prezentując z dumą swoje medale i puchary. - I pożartuje, i poflirtuje i na nerwach jeszcze potrafię zagrać, zwłaszcza jak mi rodzina każe ze sportem skończyć! Mówię wtedy nie! Bo jak mam kończyć, jak ja dopiero dwa lata temu moją karierę zacząłem – dodaje z uśmiechem.

Lista sukcesów pana Stanisława jest bardzo długa. Rok temu podczas 10. halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu przebiegł 60 m w 20 sekund i zdobył złoty medal! Najcenniejszy krążek wywalczył też w dwóch innych konkurencjach: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pierwszej uzyskał rezultat 3.65 metra, w drugiej 7.14 metra. ,
W 2014 roku został Mistrzem Świata. „Setkę” przebiegł w czasie 34 sekund. Próbował pobić rekord świata, który należy w tej kategorii wiekowej do 103-letniego Japończyka (przebiegł on 100 metrów w 28 sekund). Wyczyn się nie udał, ale pan Stanisław i tak wpisał się do historii.