Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwówek Śląski: Złoto na Królewskiej Drodze

Mariusz Junik
Widok na Lwówek od strony Szkolnej Górki z początku XX wieku   fot. Placówka Historyczno-Muzealna w Lwówku Śląskim
Widok na Lwówek od strony Szkolnej Górki z początku XX wieku fot. Placówka Historyczno-Muzealna w Lwówku Śląskim
Osadnictwo na Ziemi Lwóweckiej sięga epoki brązu (1800-700 lat p.n.e.). U schyłku pierwszego tysiąclecia naszej ery okolice te zamieszkiwali Bobrzanie - jedno ze śląskich plemion słowiańskich. Kiedy w dolinie rzeki, od której wzięli nazwę, zaczęto wydobywać złoto, na słabo zaludnione tereny szybko zaczęli napływać nowi mieszkańcy

Już we wczesnym średniowieczu Lwówek był lokalnym centrum gospodarczym. Szybko też, bo już w 1217 roku, książę Henryk I Brodaty nadał Lwówkowi prawa miejskie. Jego rozwój mocno przyspieszyło dogodne położenie - przy znanym szlaku handlowym zwanym Królewską Drogą - oraz eksploatacja złota na obszarze dawnych Płakowic.

Lokacja i związane z nią przywileje spowodowały szybki rozwój miasta. Wzrosła jego rola jako ośrodka władzy. W 1243 roku książę Bolesław Rogatka zorganizował tu pierwszy na Śląsku turniej rycerski, a w latach 1278-86 Lwówek był siedzibą księcia Bernarda Zwinnego i stolicą samodzielnego księstwa. Później miasto stało się integralną częścią Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

Miasto zmieniało się w miarę wyczerpywania się złóż złota. Podstawą utrzymania mieszkańców stawało się rzemiosło, głównie sukiennictwo i tkactwo, handel oraz obróbka kamienia budowlanego.

W 1329 roku Lwówek liczył około 11 tysięcy mieszkańców i należał do najludniejszych miast na Śląsku. W kolejnych latach tutejsi mieszczanie uzyskiwali różne przywileje, m.in. prawo do organizacji targów, handlu solą czy bicia własnej monety.

Jak podaje przewodnik turystyczny "Lwówek Śląski i okolice", w mieście istniało kilka cechów, z których najbardziej znaczącym był cech skupiający sukienników.
W 1392 roku, po śmierci księżnej Agnieszki, Lwówek przeszedł pod panowanie czeskie. Sto lat później, w 1498 roku, król Władysław Jagiellończyk nadał Lwówkowi herb, który jest używany do dzisiaj.

Na początku XVII wieku miasto liczyło ponad 8 tysięcy mieszkańców. Działało w nim 450 doskonale prosperujących warsztatów sukienniczych. Kres tej prosperity przyniosła wojna trzydziestoletnia, w trakcie której Lwówek został doszczętnie zniszczony.

Podczas wojen napoleońskich przebywał tu sam cesarz Napoleon, który zwyciężył Prusaków podczas tak zwanej "pierwszej bitwy nad Bobrem" - 22 sierpnia 1813 roku.

Według przewodnika "Co warto zobaczyć w Gminie Lwówek Śląski", w drugiej połowie XIX w. nadeszła kolejna fala ożywienia gospodarczego. W mieście i okolicy rozwinęła się turystyka, a dzięki koncertom w pałacu Hohenzollernów miasto stało się centrum kulturalnym.

W tym okresie rozwinął się także przemysł spożywczy. W mieście powstał m.in. nowoczesny browar i wytwórnia wódek. Ożyły lokalne kamieniołomy, powstała kopalnia gipsu i anhydrytu. W okresie międzywojennym zmalała liczba zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

Zastój gospodarczy pogłębił się podczas II wojny światowej. Połowa miasta została wówczas zniszczona. Lwówek Śląski, zajęty przez wojska radzieckie 9 maja 1945 roku, od razu stał się ośrodkiem administracji. Od 1973 roku miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, która obejmuje miasto Lwówek Śląski i 28 wsi.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto