Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepsze życie – dom i praca. Dzięki dofinansowaniu z UE wsparcie otrzymały osoby zagrożone wykluczeniem społecznym

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Mikoszowie wyposażenie pracowni ceramicznej było możliwe dzięki przyznanej dotacji unijnej
W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Mikoszowie wyposażenie pracowni ceramicznej było możliwe dzięki przyznanej dotacji unijnej
Ponad 587 mln zł, z czego 475 mln zł pochodzi z funduszy europejskich – to kwota przeznaczona na pomoc Dolnoślązakom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Pieniądze trafiają m.in. do ośrodków pomocy społecznej, ośrodków terapeutycznych, domów seniora czy organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem osób w trudnej sytuacji życiowej.

Na Dolnym Śląsku są ludzie starsi, chorzy i samotni, nieporadni życiowo i niesamodzielni, którzy wciąż potrzebują konkretnej pomocy. To dla nich tworzone są nowe miejsca w dziennych domach pobytu, organizowana jest specjalistyczna opieka, zajęcia terapeutyczne i adaptacyjne, a także rozbudowywana i unowocześniana baza, z której mogą korzystać (np. mieszkania chronione, placówki integracyjno-opiekuńcze, kluby aktywizacji).

– W takich działaniach ważna jest nie tylko formalna odpowiedzialność za wykonane zadanie, ale i zwykła ludzka wrażliwość, bo często pomocy oczekują ludzie zagubieni, niepewni, skazani wcześniej na społeczną izolację – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Zależy nam na tym, by dać im szansę na normalne funkcjonowanie, integrację czy odnalezienie własnej drogi życiowej i zawodowej.

Nowy dom

Zaniedbany i niszczejący przez lata internat w Górze przeszedł totalną metamorfozę, by w swej nowej odsłonie stać się dziennym domem pobytu dla osób starszych. Są w nim przystosowane odpowiednio do różnych zajęć sale, strefa terapii ruchowej, gabinet pielęgniarki, szatnie i łazienki. Oprócz tego udało się zaaranżować i wyposażyć dwa mieszkania chronione, w których może zamieszkać kilkanaście niesamodzielnych, będących w trudnej sytuacji życiowej osób. Tu pod okiem specjalistów zdobywają nowe umiejętności i integrują się z lokalną społecznością, ale przede wszystkim uczą się, jak samodzielnie żyć. Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację pod nadzorem konserwatora zabytków, ma odnowioną elewację, windę i zagospodarowany teren wokół. Powstał również parking oraz strefa wypoczynku na zewnątrz.

Wykluczeni – zauważeni

Dla niesamodzielnych kobiet i mężczyzn – mieszkańców Wrocławia – utworzono 120 nowych miejsc w czterech dziennych domach pomocy. Te osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki i pomocy w zwykłych codziennych czynnościach, a nie mogą liczyć na wsparcie własnej rodziny, mają szansę trafić właśnie tu. Dodatkowo uczestniczą w różnego typu zajęciach i przestają być samotni, bo… znajdują przyjaciół. Z kolei w Mikoszowie, w Zakładzie Aktywności Zawodowej, prowadzonym przez Stowarzyszenie św. Celestyna, opiekę, rehabilitację, szansę na rozwój, a nawet pracę mają niepełnosprawni podopieczni. Unijna dotacja pozwoliła na doposażenie pracowni ceramicznej i działu ogrodu.

Mieć pracę

W sumie Unia Europejska dofinansowała w naszym regionie ponad 300 różnego typu przedsięwzięć, które mają zapobiegać wykluczeniu społecznemu. Pomocą taką objętych zostało kilkanaście tysięcy Dolnoślązaków, a pracę znalazło ponad 2 tys. osób.

Więcej informacji na temat projektów zrealizowanych w ramach programu regionalnego znajdziecie na stronie:

http://rpo.dolnyslask.pl

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto