Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepsza woda w kranach

Redakcja
W Świdnicy powstał zupełnie nowy Zakład Uzdatniania Wody. Obiekt przy ul. Bokserskiej zastąpił przestarzałą stację, która została wybudowana jeszcze w latach 70-tych XIX wieku.

– Ten obiekt wymagał ciągłych inwestycji i konieczne było zastąpienie go nowym. Świdniczanie potrzebują wody bardzo dobrej jakości, dlatego wybudowaliśmy nowy zakład – mówi Jacek Sochacki, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
– To ważny i konieczny krok, choć inwestycja nie jest tak widoczna gołym okiem. Za oczywistość przyjmujemy, że woda jest, dopiero jak jej brakuje zaczynamy dostrzegać jak bardzo jest nam potrzebna. Chcemy, by świdniczanie mieli zapewnioną dostawę wody jak najlepszej jakości. To kwestia bezpieczeństwa i stąd strategiczna decyzja naszej spółki – dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Przestarzałe rozwiązania technologiczne starej stacji nie pozwalały na spełnienie zadania w zakresie uzdatniania wody, a dotychczasowe budynki, instalacje i urządzenia po ponad 140-letniej eksploatacji musiały zostać zastąpione nowymi.
Nowy Zakład Uzdatniania Wody wybudowany został z uwzględnieniem zabezpieczeń przeciwpowodziowych w oparciu o doświadczenia z wielkiej powodzi 1997 roku. W nowym ZUW pomogło w tym odpowiednie usytuowanie obiektów, obudów i konstrukcji zwłaszcza urządzeń energetycznych. Zakład umożliwia uzyskanie jakości wody zgodnej z wymogami Unii Europejskiej. Oddanie do eksploatacji zbiorników wody czystej nowego zakładu pozwala na zwiększenie ilości zmagazynowanej wody do ok. 60-70 proc. dobowego zapotrzebowania miasta w wodę, co z kolei zapewnia niezawodność oraz ciągłość dostaw.
Podczas środowego, 24 października, uroczystego otwarcia ZUW zaproszeni goście wznieśli toast wodą prosto z kranu, udowadniając, że nadaje się ona do spożycia bez przegotowania.

***
Opis inwestycji:
Zakład Uzdatniania Wody przy ul. Bokserskiej ma wydajności 10.000 m3 na dobę o wysokich parametrach jakościowych. Zaprojektowany został w sposób umożliwiający jego rozbudowę do pełnych zasobów ujęcia (16 800 m3/d).
Koszt zadania ok. 13,5 mln zł brutto. Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Budowa nowego ZUW rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2010 r. Włączenie do eksploatacji miało miejsce na początku sierpnia 2012 r., a po tym czasie prowadzono próby eksploatacyjne. Końcowy odbiór nastąpił 27 września 2012 r.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto