Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Langur hulman - małpa o wielu imionach czczona przez Hindusów

Opowiada Marian Bandzarzewski, kierownik sekcji ssaków naczelnych w zoo
Wrocławskie zoo ma teraz jednego hulmana. Na wybiegu będzie można go zobaczyć we wrześniu
Wrocławskie zoo ma teraz jednego hulmana. Na wybiegu będzie można go zobaczyć we wrześniu fot. archiwum zoo Wrocław
Mowa o langur hulmanie, zwanym też hanumanem, hulmanem zwyczajnym lub smukluchem. Według mitologii hinduskiej to potomek boga-małpy Hanumana. Dlatego jest czczony przez Hindusów. Bardzo często żyje w świątyniach i tam nie boi się ludzi. Jest przez nich dokarmiany.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

To zwierzę jest przedstawicielem małp wąskonosych. Żyje na Półwyspie Indyjskim (od Nepalu po Sri Lankę). Spotkać je można w różnych środowiskach - w tropikalnych lasach, a nawet terenach położonych na wysokości 4 tys. metrów w Himalajach.

Jest małpą stadną. Można zauważyć grupy z jednym samcem i kilkoma samicami z potomstwem. Są również stada liczące ok. 100 sztuk, z wieloma samcami i samicami, oraz wielkie grupy samych samców.

Duże stado żyje na terytorium ok. 22 km kw. Langury z południowej części Półwyspu Indyjskiego są większe niż te z północy. Samiec waży ok. 20 kg i ma około 64 cm długości (plus 91 cm ogona). Samica zaś osiąga wagę ok. 12 kg i 58 cm długości (sam ogon mierzy 86 cm).

Hulmany prowadzą naziemny tryb życia. Ale noce, dla bezpieczeństwa, spędzają na drzewach. Szybko biegają, doskonale skaczą i wspinają się. Są to małpy roślinożerne. Żywią się: liśćmi, owocami, pąkami, korą, grzybami i żywicą. Liście stanowią ok. 60 proc. ich menu. Dzięki wyspecjalizowanemu układowi trawiennemu mogą zjadać gatunki roślin, trujących dla innych małp. Np. kosztują nasion kulczyby wronie oko, zawierającej strychninę. Ta substancja zabiłaby inne gatunki małp.

Po trwającej około 200 dni ciąży rodzi się przeważnie jedno młode o ciemnobrązowym ubarwieniu. Opiekuje się nim kilka samic. U hulmanów często dochodzi do dzieciobójstwa. Samiec, który objął przewodnictwo nad stadem, uśmierca młode, będące dziećmi poprzedniego przywódcy. W ten sposób przyspiesza ruję u samic i ma możliwość spłodzenia własnego potomstwa.

Rzadko nadarza się okazja, by zobaczyć te małpy w ogrodach zoologicznych. Wkrótce będzie można podziwiać je w naszym zoo, i to jako jedynym w Polsce. Kończy się budowa dużego pawilonu dla nosorożców indyjskich, gdzie zamieszkają też hulmany. Wybudowane dla nich pomieszczenia wewnętrzne i wybieg zewnętrzny są jednymi z największych w Europie.

Oprac. Arkadiusz Gołka

Zobacz też:
Wrocławskie zoo pełne jest kwiatów i roślin (ZDJĘCIA)

*Karaczany - niezniszczalne paskudy we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto