Spis treści
Fabryka Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu nie będzie sypiącą się ruiną
Zakończenie produkcji w fabrycznym kompleksie porcelany "Krzysztof" wywołało falę pytań nie tylko o los zwalnianych grupowo pracowników, ale też przyszłość ogromnego kompleksu budynków stojących w samym sercu Starówki. Temat tych zabudowanych działek został poruszony podczas majowej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu.
- Teren po porcelanie. Zwraca się do mnie wielu przedstawicieli wielu mediów z pytaniem, co będzie po porcelanie. Nie zdradzę specjalnej tajemnicy, jeśli powiem, że kilku potencjalnych kupców prowadzi rozmowy z właścicielem porcelany zakłada zbudowanie tam dobrze wyposażonego osiedla z lokalami usługowymi być może nawet na tysiąc mieszkań. Nie muszę dodawać, że jesteśmy ogromnie zainteresowani każdym projektem, który powoduje, że w Śródmieściu Wałbrzycha mieszkać będzie więcej osób - wyjaśnił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Takiej funkcji tego terenu nie wykluczają lokalne plany zagospodarowania terenu.
Charakterystyczna wieżyczka zegarowa królowała nad sercem Wałbrzycha przez dwieście lat.

Niszczejące latami, sypiące się i zagrażające bezpieczeństwu ruiny kompleksów poprzemysłowych kopalń i hal fabryk oraz hut to smutna rzeczywistość wielu dolnośląskich miast. Takie też obiekty od lat 90. XX w. są wątpliwą ozdobą w Wałbrzychu. Starczy wymienić tylko część Starej Kopalni, ruiny Fabryki Porcelany "Wałbrzych", ruiny Fabryki Porcelany "Książ", czy dawne zakłady "Rafio", a łezka kręci się w oczach byłych pracowników i mieszkańców dzielnic, w których te gmachy stoją. Nic zatem dziwnego, że zakończenie działalności ostatniej w mieście, niemal 200-letniej fabryki porcelany przywołało obrazy gruzowisk po takich fabrykach w dzielnicy Szczawienko i Stary Zdrój.
Kompleks fabryczny porcelany "Krzysztof" to prawdziwy moloch zawarty na terenie pomiędzy ulicami: Limanowskiego, Gen. Zajączka, Wajdy, Traugutta i Kasztanowej.

Składa się z widocznych od ul. Limanowskiego biurowca, sklepu firmowego, a także budynków fabrycznych z charakterystyczną wieżą zegarową, a także magazynowych i mniejszych zabudowań widocznych od strony ul. Kasztanowej i Traugutta. Od drugiej dekady XXI wieku na tym terenie miała też swoją siedzibę firma Nordis, której to chłodnie przy ul. Długiej w Wałbrzychu wyburzono jesienią 2016 roku. Obecnie stoją tam markety.
Fabryka Porcelany Krzysztof do wyburzenia
Pierwszy krok w kierunku zmiany zastosowania wałbrzyskiego terenu fabrycznego już wykonano. 5 maja 2023 do prezydenta Wałbrzycha wpłynęły dwa wnioski o możliwość dokonania rozbiórek:
- budynku chłodni z częścią biurową oraz towarzyszących obiektów budowlanych, przy ul. Limanowskiego 10, dotyczy on działek nr 406/3, obręb 27 Śródmieście. NORDIS Chłodnie Polskie Sp. z o.o. wnioskują w nim o możliwość wyburzenia budynku o kubaturze 3173 metrów sześciennych, obiektu należącego do kategorii XVIII, czyli wg prawa budowlanego budynku przemysłowego;

- natomiast Porcelana Krzysztof Sp. z o.o. złożyła wniosek o rozbiórkę budynków i budowli Zakładu „Porcelany Krzysztof” Sp. z o.o., przy ul. Limanowskiego 10. Wniosek dotyczy działek nr 406/1, 406/2, 406/4, obręb 27 Śródmieście. Do wyburzenia przewidziano zabudowania przemysłowe o kubaturze 3536 metrów sześciennych.

Obecnie trwa rozpatrywanie tych wniosków.
Pora na pożegnanie się z charakterystyczną wieżyczką. Kompleks Fabryki Porcelany Krzysztof odchodzi do przeszłości
Kompleks Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu do wyburzenia. Co ...

W Wałbrzychu powstaje wiele inwestycji mieszkaniowych. Przypominamy te największe
Elegancka Husarska - Podzamcze ul. Husarska - 2 nowe budynki z 34 mieszkaniami. Większość mieszkań już sprzedana.
Panorama Biały Kamień - Biały Kamień ul. Ludowa - obecnie 6 budynków 4-piętrowych ze 144 mieszkaniami. Budowa zaawansowana, wkrótce zacznie się sprzedaż mieszkań.
Nowe Podzamcze - Podzamcze Al. Podwale - duży budynek 8 kondygnacji z 114 mieszkaniami. Trwa sprzedaż mieszkań, zakończenie budowy w 2024 roku.
Osiedle Nowe Rafio - Biały Kamień ul. Piasta - w planie budowa 300 mieszkań. Inwestor wyburzył fabryczne zabudowania.
Rezydencja Niedźwiadki - Podgórze ul. Niepodległości - budynek byłej szkoły CKU przebudowany przez prywatnego inwestora na apartamenty - powstało 16 mieszkań; część już zarezerwowana.
Ul. Traugutta - Śródmieście - super nowoczesny budynek z mieszkaniami komunalnymi - Miejski Zarząd Budynków Sp. z o.o. wyłonił wykonawcę tej inwestycji. Powstanie 64 mieszkań. Budowa z dofinansowaniem BGK w wysokości ok. 20 mln zł. Rozpoczęcie budowy - lato 2023.
Two Towers - Śródmieście ul. Skarżyska - pozwolenie na budowę obejmuje 2 budynki liczące łącznie 200 mieszkań.
Budynek dawnej szkoły przy ul. Grota Roweckiego - Piaskowa Góra - zakupiona przez prywatnego inwestora była szkoła ma zostać przebudowana na mieszkania.
Ul. Różana i Osiedleńców - kompletna przebudowa budynków miejskich; powstanie tam nowych mieszkań komunalnych. Przy ul. Różanej - 3 budynki - 12 mieszkań; przy Osiedleńców 16 budynków.
Ul. Kościelna 3a - przebudowa budynku na lokale mieszkalne - powstanie 6 mieszkań.
Aleja Podwale na wysokości pętli autobusowej - możliwe jest tu powstanie kolejnego osiedla.
Przypominamy katalog największych wałbrzyskich budów na cele mieszkaniowe
Pożegnajmy się z charakterystyczną wieżyczką. Kompleks Fabryki Porcelany Krzysztof odchodzi do przeszłości
Kompleks Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu do wyburzenia. Co ...
Krzysztof Urbański z InVałbrzych o wałbrzyskim boomie budowlanym
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?