Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Raj

Redakcja
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org Kinio2000
Jak Raj, to raj. Żeby przekroczyć jego bramy, trzeba mieć rezerwację i przewodnika. Kto zaś zdaje się wyłącznie na szczęście, ten może skończyć wędrówkę w pobliskim Piekle - jaskini przypominającej kopalniany korytarz. Gdzie jej do Raju?!

Raj jest to bodaj najkrótszy na Ziemi – trasa turystyczna (1972 r.) ma ledwie 180 metrów – ale uchodzi za najpiękniejszy w naszym jaskiniowym świecie. Naszpikowany naciekami, słynący z kolumnowych stalagnatów, draperii delikatnych jak „Harfa” i mis martwicowych, w których lśnią jaskiniowe perły. A co do tytułu miss Polski, to ma Raj godną rywalkę w położonej u stóp Śnieżnika Jaskini Niedźwiedziej (1983 r.). Która piękniejsza, trzeba przekonać się na własne oczy. Trasa turystyczna w tej z niedźwiedziem jaskiniowym jest dłuższa (300 m); ta spod znaku mamuta szczyci się odkryciem śladów człowieka neandertalskiego, który życie jaskiniowe wiódł tutaj ok. 50 tysięcy lat temu. Znalezione w namulisku krzemienne narzędzia wystawione są w pawilonie wejściowym. Zobaczymy tu obozowisko rodziny neandertalskiej, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, niedźwiedzia i nosorożca włochatego.

Do sal i podziemnych korytarzy z pawilonu prowadzi 21-metrowa sztolnia, chroniąca mikroklimat jaskini przed zgubnym wpływem warunków panujących na górze. Do wnętrza wchodzą z przewodnikiem 15-osobowe grupy. Co 15 minut. Temperatura powietrza spada tu do 9 stopni C, więc obowiązują nas stroje cieplejsze od tych, jakie mogłyby kojarzyć się z rajem.

Atrakcje

Komora Wstępna – łączy trzy ciągi jaskiniowych korytarzy. W górnej części komory znajdowała się szczelina (później zasypana), którą w 1963 r. do wnętrza dostali się odkrywcy Raju.

Komora Złomisk - największa sala, wypełniona głazami, które oderwały się od stropu, a następnie „obrosły” formami naciekowymi. Znajduje się tutaj słynna „Harfa”, draperia ukazująca po podświetleniu delikatną strukturę kalcytu.

Sala Kolumnowa - kolumny naciekowe i stalaktyty, w ścianach skamieniałości koralowców, jeziorka, misy martwicowe i pizoidy - luźne nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi.

Sala Stalaktytowa - setki stalaktytów w rożnych stadiach rozwoju, stalagmity oraz nacieki zespolone, tworzące ciekawe formy, m.in. kolumnę naciekową w kształcie japońskiej świątyni
("Pagoda").

Sala Wysoka - ze stropem usytuowanym 8 metrów ponad poziomem chodnika.

Do Jaskini Raj prowadzi z Chęcin czerwony szlak pieszy. Można nim tutaj dotrzeć także z Kielc. Trasa: Chęciny MPK, PKS - Góra Zelejowa - Zelejowa - Czerwona Góra - Jaskinia Raj (8 km) - Zgórskie Góry - Kielce Białogon - Kielce Karczówka (18 km).

Jaskinia "Raj", 26-060 Chęciny, ul. Dobrzączka, tel. 41 346 55 18, e-mail: [email protected]. Zwiedzanie: od 15 stycznia do 15 listopada - od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (styczeń - kwiecień, wrzesień - listopad), 9.00-19.00 (maj i czerwiec), 9.00-18.00 (lipiec i sierpień)
Bilety: od 25 kwietnia do 24 października - 17 PLN, w pozostałym okresie - 12 PLN; dzieci poniżej 4 lat - wstęp wolny. Tylko wcześniejsza rezerwacja gwarantuje wejście do jaskini.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto