Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ważne jest nawilżanie skóry? Jak wybrać najlepsze kosmetyki nawilżające?

AM
Woda jest kluczowym dla życia składnikiem, równie ważna jest także dla naszej skóry. Warto dowiedzieć się jak przebiega proces nawilżania i utraty wody ze skóry, jak przeciwdziałać wysuszaniu skóry i jakie kosmetyki mogą w tym pomóc.

Naskórek jest warstwą o grubości od ok 50 do ok 250 µm. Widoczną, najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest jej warstwa rogowa, którą tworzą zrogowaciałe komórki naskórka. Zadaniem tej warstwy jest ochrona całego organizmu przed utratą wody. Komórki tworzące warstwę rogową obumierają, a znajdująca się w nich keratyna zapobiega przedostawaniu się w głąb skóry niepożądanych związków chemicznych i promieniowania UV.

Istotnymi właściwościami naskórka są jego:
nawadnianie, czyli transport wody z wnętrza organizmu przez skórę właściwą, aż do najbardziej zewnętrznych warstw naskórka,
parowanie, czyli przeznaskórkowa utrata wody (ang. TEWL transepidermal water loss).

W zdrowej, młodej skórze stosunek tych dwóch procesów jest zrównoważony, to znaczy, że jeżeli wzrasta parowanie, to jednocześnie zwiększa się też jej nawadnianie. Skóra posiada płaszcz wodno-lipidowy, czyli warstwę wody i tłuszczu, który zapobiega nadmiernemu parowaniu wody, a tym samym przesuszaniu skóry i zachwianiu tej równowagi. Równowaga ta może być jednak zachwiana np. przez zbyt długie przebywanie na słońcu, w klimatyzowanych pomieszczeniach, stosowanie źle dobranych kosmetyków lub leków.

Jakie czynniki osłabiają skórę i zakłócają równowagę hydro-lipidową?
Proces starzenia – w miarę upływu lat skóra traci zdolność wiązania i magazynowania wody, pogarsza się wydajność gruczołów łojowych i potowych, które dbają o równowagę wodno-lipidową.
Problemy genetyczne – powodują słabsze działanie gruczołów łojowych i zmniejszoną produkcję sebum, które chroni przed wysuszeniem skóry.
Promieniowanie UV – podczas przebywania na słońcu lub w solarium promieniowanie niszczy płaszcz wodno-lipidowy oraz cement międzykomórkowy w warstwie rogowej naskórka.
Warunki zewnętrzne jak gorące, suche powietrze, zbyt niskie temperatury, silny wiatr oraz klimatyzowane pomieszczenia także wzmagają parowanie wody ze skóry i zakłócają jej równowagę.
Środki chemiczne jak zbyt mocne detergenty, źle dobrane kosmetyki, niektóre leki z grupy retinoidów również niszczą strukturę warstwy wodno-lipidowej skóry.

Przy zachwianej równowadze nawadniania i parowania wody z naskórka skóra staje się przesuszona. Charakterystyczne cechy skóry suchej to:
• łuszczenie się,
• matowość i szorstkość,
• drobne zmarszczki,
• utrata elastyczności i jędrności
• nadwrażliwość na działanie czynników zewnętrznych.

W jaki sposób możemy wspomagać naturalne mechanizmy ochrony i niwelować skutki niekorzystnych zmian u skóry suchej? Czy poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków i właściwą pielęgnację możemy poprawić stan naszej skóry i równocześnie jej wygląd? Jest to nie tylko możliwe, ale jak najbardziej wskazane. Najważniejszą rzeczą jest wspomaganie nawilżenia skóry przez wprowadzanie do niej składników, które tworzą barierę chroniącą ją przed niekontrolowaną utratą wody.

Składniki kosmetyków, które pozwalają na poprawę stanu skóry suchej możemy podzielić na dwie grupy zależnie od budowy chemicznej:
substancje hydrofobowe,
substancje hydrofilowe.

Do pierwszej grupy substancji hydrofobowej możemy zaliczyć przede wszystkim lipidy i silikony. Ich funkcją jest tworzenie bariery dla wody. Drugą grupę substancji tworzą składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążąc wodę zwiększają jej zawartość w skórze. Substancje te też nazywane humektantami - mają zdolność do wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia. Do tej grupy zalicza się kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, a także aminokwasy, mleczany i glikole. Dzięki tym składnikom możemy zadbać o naszą skórę istotnie poprawiając jej stan i wygląd.

Nawilżanie i utrzymanie prawidłowego nawilżenia jest jedną z najważniejszych cech zdrowej skóry i jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego eksperci marki kosmetyków profesjonalnych i do pielęgnacji domowej CHANTARELLE zadbali o wysoką jakość nawilżania we wszystkich preparatach. W każdej linii skomponowane zostały układy nawilżające odpowiednie dla danego typu i problemu skóry. Innych składników nawilżających wymaga skóra naczynkowa, a innych dojrzała. W liniach CHANTARELLE dla każdego rodzaju skóry dobrano najbardziej odpowiedni układ nawilżający.

Bogactwo cennych składników nawilżających jest wykorzystane szczególnie w linach:
• odbudowującej PLATINUM PEEL & CURE z nawilżającymi Sodium DNA, Azeloglicyną® i kwasem hialuronowym,
• antyoksydacyjnej REGENEVIA DNA - silnie regenerującej i pobudzającej metabolizm komórkowy, z cennymi składnikami pochodzenia morskiego,
• rozjaśniająco-odmładzającej AGEMELN HOLISTIC z innowacyjnym peptydem Aquatide i kwasem hialuronowym
N.A.P. PURE BEAUTY - linii bez konserwantów, z niejonowymi nanocząsteczkami srebra, złota i miedzi oraz kwasem hialuronowym i wzmacniającym poziom nawilżenia Hydraquench IQ,
RED STOP dla cery naczyniowej i z objawami trądziku różowatego, ze składnikiem wzmacniającym nawodnienie DNA-Renover,
• regulującej IDEAL PURE dla skóry tłustej z nawilżającym kwasem glukonolaktonem i ekstraktami roślinnymi,
• nawilżająco-odbudowującej NUTRI MAXX 40+ z kwasem hialuronowym wielko- i mało cząsteczkowym,
ESTRINI 50+ dla skóry dojrzałej 50+, z nawilżającym peptydem MATRIXIN6,
• odmładzającej i depigmentującej C'MODULAR AGE ze stymulatorem kwasu hialuronowego HYA-STIM 3-Peptide.

Warto wybrać najlepszą dla siebie linię kosmetyków i cieszyć się idealnie nawilżoną, zdrową skórą!
Więcej informacji o kosmetykach CHANTARELLE - >> SPRAWDŹ <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto