Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołubieński Ogród Botaniczny ma już 46 lat [ZDJĘCIA]

Ewelina Lubecka
Budowa ogrodu botanicznego w Gołubiu rozpoczęła się w 1971 r. W 1982 roku jego kolekcje liczyły ok. 455 taksonów roślin zielnych i drzewiastych. Nazwy Gołubieński Ogród Botaniczny zaczęto używać w 1983 r. Główną misją ogrodu jest edukacja przyrodnicza i utrzymywanie gatunków zagrożonych wyginięciem w warunkach ex-situ.

Obecnie w ogrodzie zgromadzono na obszarze 3,68 ha blisko 6000 roślin w tym ok. 200 gatunków chronionych. Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia.
>>> Wiosną bajecznie kwitną tu magnolie i różaneczniki
- Od momentu otwarcia dla zwiedzających, czyli od 1 kwietnia, można podziwiać wiele kwitnących wiosną okazów, m.in. dereń jadalny, wawrzynek wilczełyko, piękne odmiany krokusów, śnieżyce wiosenne, przylaszczki, zaczynające kwitnąć już w styczniu oczary, ciemierniki, ranniki czy też kwitnące już wrzośce - wylicza Anna Butowska, córka założycieli ogrodów. - W maju i czerwcu zachwycają różaneczniki i azalie, których w ogrodzie jest  około 250 gatunków i odmian. Na uwagę zasługuje znaleziona w 1994 r. nieopodal Sydney w Australii wolemia szlachetna, zaliczana do tzw. roślin z epoki dinozaurów. Jesień zachęca wrzosowiskiem, kolorystyką listowia i owoców egzotycznych gatunków.

Ogród prowadzi działalność w dziedzinie edukacji ekologicznej. Odbywają się w nim zajęcia dydaktyczne dla uczniów i studentów. Turyści i wycieczki zorganizowane mają możliwość podziwiania ekspozycji roślinnej z przewodnikiem bądź indywidualnie.
Można tu zobaczyć wiele m.in. dereń jadalny, wawrzynek wilczełyko, odmiany krokusów, śnieżyce wiosenne, przylaszczki, oczary, ciemierniki, ranniki, wrzośce. W maju i czerwcu zachwycają różaneczniki i azalie, których w ogrodzie jest około 250 gatunków i odmian.
Ogród czynny jest przez 7 miesięcy w roku, od kwietnia do października w godz.10-18.

Dojazd
Do Gołubia Kaszubskiego można dojechać samochodem i komunikacją publiczną. Autobusami przewoźnika Gryf, linia 13 z Kartuz. Od grudnia 2016 roku  istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe SKM z Gdańskiem. Pociągiem SKM dotrzemy również z Gdyni, Kartuz oraz z Kościerzyny. Obecnie trwa budowa węzła integracyjnego Gołubie wraz z trasami dojazdowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto