Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na piwo. Warszawa to mekka piwa rzemieślniczego, oto jak je znaleźć

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Gdzie na piwo. Warszawa. Warszawa browarami rzemieślniczymi stoi. Część z nich działa w naszej najbliższej okolicy. Jak je znaleźć, zamówić i docenić? Prezentujemy wam poradnik dla zupełnych piwnych nowicjuszy.

Jeśli to czytasz, istnieje spora szansa, że chcesz szybko i bez zbędnego lania wody dowiedzieć się czegoś o fenomenie, o którym mówią już wszyscy twoi brodaci koledzy z korporacji. O co chodzi z tym piwem rzemieślniczym?

Co to jest piwo rzemieślnicze?

Z grubsza rzecz biorąc, piwo rzemieślnicze lub używając anglicyzmu, “kraftowe” to piwo warzone przez mały, niezależny od dużego koncertu browar, w którym stosunek ilości do jakości przesunięty jest wyraźnie w kierunku tej drugiej. Przez jakość rozumiemy tu raczej bogactwo stylów, czy rezygnację z dodatków, które nic do piwa nie wnoszą, a zmniejszają jedynie koszty produkcji. W piwach rzemieślniczych spodziewać możecie się za to znacznie większych ilości chmielu i nietypowych dodatków, które budują smak i aromat piwa: pulpy owocowej, herbaty, przypraw. Wszystko z przedrostkiem American będzie zawierało najpewniej dodatek amerykańskich chmieli. To oznacza zazwyczaj wysyp ciekawych aromatów, ale często także większą goryczkę. Sztandarowym piwem piwnej rewolucji stało się India Pale Ale, styl warzony chyba przez każdy rzemieślniczy browar na świecie. Gdzie można go spróbować?

Warzył piwo w garażu, teraz rusza na podbój rynku. Czy warszawski piwowar ma szansę na sukces?

Warzył piwo w garażu, teraz rusza na podbój rynku. Czy warsz...

Piwo Kraftowe. Warszawa ma się czym chwalić, ale gdzie iść?

Lokale dzielą się z grubsza na trzy typy: multitapy, browary restauracyjne i puby firmowe. Te pierwsze nalewają piwo z beczki z jednego z kilku do kilkunastu kranów: Cuda na Kiju, Kufle i Kapsle, Same Krafty, Chmielarnia, Jaberwocky, Piw Paw inne. Część z multitapów serwuje oprócz piwa także jedzenie, albo przynajmniej proste przekąski do piwa. Nieco lepiej zaopatrzone są browary restauracyjne, gdzie zjecie normalny ciepły posiłek, który popijecie piwem. Słabą stroną browarów restauracyjnych jest przeważnie wąski wybór piwa, który sprowadza się do żelaznego standardu jasne,ciemne oraz pszeniczne. W Warszawie odwiedzić możecie wciąż jeszcze Bierhalle i Browar The Brasil, ale oba te miejsca warto pominąć na rzecz pubów firmowych: Mikkellera na chmielnej, Artezana na Moniuszki lub Brew Doga na ulicy Widok.

Multitap Warszawa, czyli jak pić?

Widok tablicy z wyborem 20 lub więcej piw może być nieco onieśmielający. Nie bójcie się pytać. Obsługa w multipubach przeważnie zna się dobrze na rzeczy i bez problemu wam coś doradzi. Przeważnie, oprócz piwa każdy pub ma też wybór cydrów i alkoholi mocnych. Naszym zdaniem jednak, wybieranie drinków czy whisky w takich miejscach jest nieco w złym guście. Choć, kto wam zabroni? Pamiętajcie, że piwa mogą rotować dość szybko, a beczki zmieniają się w mgnieniu oka. Aby poznać aktualną ofertę, warto skorzystać z podpowiedzi strony Ontap.pl, gdzie lokale same wpisują aktualnie dostępne napoje.

Innym sposobem na szybkie wejście w świat piw rzemieślniczych są festiwale i imprezy piwne. Podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa czy innych imprez branżowych macie okazje spróbować setki piw nie tylko z Polski, ale i ze świata. Zanim jednak ruszycie w szeroki świat piwa rzemieślniczego, poznajcie browary operujące w Warszawie i na Mazowszu.

Browar Ciechan
Dla wielu ciechanowski browar rzemieślniczy był prekursorem piwnej rewolucji w Polsce i pierwszym, który pokazał światu oblicze piwa innego niż znane koncernowe marki. Dziś browar jest częścią Grupy Browary Regionalne Jakubiak i od dawna nie jest już liderem eksperymentów piwnych. Jednak w 2004 roku, Ciechan Miodowe otworzyło oczy piwnym niedowiarkom, którzy nie wierzyli, że możliwe jest sprzedawanie inne piwa niż jasne pełne.

Browar w Ciechanowie powstał w 1864 i już w tym samym roku przeszedł na własność rodziny Żebrowskich. Następnie odkupili go Karol Machlejdow i Maurycy Blumenthal, a od 1919 roku browar stał się częścią Zjednoczonych Browarów Warszawskich Haberbusch i Schile. Wcześniej browar nosił nazwę Gambrinus. Po wojnie został, podobnie jak Haberbusch i Schile, upaństwowiony. W latach 90. przeszedł w ręce Brau Union, a w 2001 został zamknięty. Rok później Gambrynus Sp. z.o.o powołała do życia Browar Gambrynus, następnie w 2004 roku nazwę zmieniono na browar Ciechanów, a w 2007 stał się znanym do dziś browarem Ciechan. Trudno Ciechana polecać równie żarliwie dziś, mając tak duży wybór piw na rynku.

Jabłonowo

Podobną drogę przeszedł inny mazowiecki browar, dziś stanowiący ciekawy przykład rodzinnego biznesu - W 1997 roku opracowaliśmy unikalną recepturę piwa ciemnego wzorowanego na piwach irlandzkich. Piwo Belfast osiągnęło duży sukces rynkowy i ugruntowując swoją pozycję wyznaczyło nowe kanony, a nawet modę na picie piw innych niż wszystkie - pisze browar na swojej stronie internetowej. Jabłonowo jako pierwszy z mazowieckich browarów zaproponował swoim konsumentom piwo w stylach, które niedługo potem pojawiły, na rynku jako żelazne szlagiery browarów rzemieślniczych. Dziś Browar Jabłonowo to także Manufaktura Piwna, czyli seria piwnych eksperymentów. Nie wszystkie będa jednakowo ciekawe, ale z pewnością jest to browar wart waszej uwagi.

Inne Beczki

Kolejni prekursorzy na naszej liście to browar, który jako pierwszy zdecydował się na tzw. finansowanie społecznościowe (ang. crowdfunding). “Inne beczki to projekt 4 przyjaciół, dwóch z nich to założyciele warszawskiego multitapu Kufle i Kapsle oraz Cuda na Kiju. Marcin, trzeci z przyjaciół jest także piwowarem i to on zajmuje się warzeniem w Innych Beczkach, browarze kontraktowym ważącym piwo w Polsce i w Czechach. Inne beczki postanowiły właśnie pójść śladem kolegów z zagranicy i pozyskać niezbędne środki finansowe dzięki emisji akcji.” - pisaliśmy w 2016 roku. Dziś piwa Innych Beczek znajdziecie w marketach, na stacjach benzynowych i dobrze zaopatrzonych sklepach. Latem 2018 roku panowie browarnicy zakończyli budowę własnego browaru w podwarszawskich Błoniach. Jeśli szukacie naprawdę odjechanych piwnych eksperymentów, warto skierować swój wzrok właśnie na Inne Beczki.

Artezan

Browar Artezan jest jednym z pierwszych polskich browarów rzemieślniczych. Mieści się w Błoniu niedaleko Warszawy, zaś w centrum przy Moniuszki znajdziecie firmowy pub browaru.Autorskość to jedno z haseł najmocniej podkreślanych przez Jacka Materskiego – założyciela i jednego z właścicieli browaru. Posiadając swoją instalację i własnoręcznie dobierając surowce piwowar ma pole do eksperymentowania. Ich piw są regularnie doceniane przez branżowe serwisy. Z uwagi na wieloletnie doświadczenie i pozycje na rynku, Artezan nie robi piw kiepskich, wadliwych, wymagających poprawek. Po cokolwiek z tego browaru nie sięgniecie, będzie to dobre..

Palatum

Palatum to pierwszy browar rzemieślniczy, który powstał w Warszawie i tu też działa. Łukasz Kojro założył go w domowym warsztacie na Wawrze. Dziś jego wyroby podbijają Polskę, a on sam warzy piwo w kilkunastu różnych stylach. Tu, podobnie jak w przypadku chociażby Artezana Palatum nie robi złych piw. Nie wszystkie muszą wam smakować, ale z pewnością nie są złe.

Beer Bros

Browar warzący piwo w nieodległym od Warszawy Żyrardowie wprost definuje swoje podejście do fachu. -Jeśli to czytasz to zapewne tak jak my jesteś po właściwej stronie rewolucji. Nie godząc się na bezpłciowy jakościowo dyktat gigantów, mając kilkuletnie doświadczenie w piwowarstwie domowym, już na początku 2013 roku podjęliśmy kroki w celu stworzenia własnego browaru. We wrześniu założyliśmy spółkę a rok później rozpoczęliśmy budowę - czytamy na stronie Beer Bros. Browar działa od 2015 roku. Browar w ofercie oprócz standardowych dla piwnej rewolucji piw typu APA i IPA posiada m.in. uważone razem z warszawskim Jabberwocky słone piwo Salt Lord.

BeerLab

Kolejny podwarszawski browar z werwą warzący nowofalowe piwa wywodzi się z piwowarstwa domowego. Możecie spotkać ich na festiwalach i w multitapach. Warzą, poza chmielowymi eksperymentami, także piwa jasne typu lager czy pils. Z różnym skutkiem.

Hopium

Od samego początku naszym głównym celem jest warzenie piw nietuzinkowych, wykraczających poza schematy. Chcemy zachwycać naszych klientów bogatym smakiem i aromatem chmieli, owoców i przypraw, odkrywając przed nimi bogaty świat piwa rzemieślniczego - mówią sami o sobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto