Nasza Loteria

Gdzie możesz oddać głos w wyborach 2023 w gm. Świdnica? Zobacz listę lokali wyborczych

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Lokale wyborcze w gm. Świdnica. Gdzie głosować? Lista lokali wyborczych
Lokale wyborcze w gm. Świdnica. Gdzie głosować? Lista lokali wyborczych Karolina Misztal
W wyborach parlamentarnych 2023 liczy się każdy oddany głos, ale także głosy wszystkich uprawnionych do głosowania mieszkańców gm. Świdnica. Wybory rozpoczynają się o godzinie 7:00 i potrwają do godziny 21:00. Aby zagłosować wystarczy odwiedzić jeden z lokali wyborczych i wrzucić do urny wypełnioną kartę. Czy na pewno wiesz, gdzie w gm. Świdnica możesz oddać swój głos? Poniżej znajdziesz niezbędne adresy.

Wybory 2023 na żywo! Zobacz naszą relację wyborczą.

Zajrzyj na specjalny serwis wyborczy i.pl.

Oto lista lokali wyborczych dla mieszkańców gm. Świdnica. Znajdź ulicę, przy której mieszkasz i numer budynku, a dowiesz sie, gdzie możesz zagłosować podczas wyborów.

Sala Wiejska

adres: Buchałów 38, 66-014 Buchałów
numer okręgu do Sejmu: 8
numer okręgu do Senatu: 20

  • Buchałów
  • Orzewo
  • Radomia
  • Drzonów
  • Wirówek

Sala Wiejska

adres: Koźla 99, 66-014 Koźla
numer okręgu do Sejmu: 8
numer okręgu do Senatu: 20

  • Grabowiec
  • Lipno
  • Koźla

Sala Wiejska

adres: Letnica 10, 66-008 Letnica
numer okręgu do Sejmu: 8
numer okręgu do Senatu: 20

  • Dobra
  • Letnica

Sala Wiejska

adres: Szkolna 3, 66-008 Wilkanowo
numer okręgu do Sejmu: 8
numer okręgu do Senatu: 20

  • Wilkanowo
  • Przysiółek Rybno

Sala Wiejska

adres: Słoneczna 42, 66-008 Słone
numer okręgu do Sejmu: 8
numer okręgu do Senatu: 20

  • Słone

Szkoła Podstawowa w Świdnicy

adres: Ogrodowa 36, 66-008 Świdnica
numer okręgu do Sejmu: 8
numer okręgu do Senatu: 20

  • Piaski
  • Łochowo
  • Świdnica

Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.

Weź udział w wyborach. Twój głos ma znaczenie!

Sprawdź kandydatów i programy partii.

Może Cię zainteresować

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2023? Co zrobić, żeby głos był ważny? Zobacz poradnik wyborczy

Jak głosować w wyborach parlamentarnych, aby mieć pewność, że głos zostanie uznany za ważny? Jak wziąć udział w głosowaniu, kiedy w dniu wyborów jesteśmy poza miejscem zameldowania? Jakie ułatwienia w czasie wyborów przysługują osobom z niepełnosprawnościami i seniorom? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania zawarliśmy w naszym poradniku.

Głosowanie osób z niepełnosprawnościami, starszych i chorych

Kodeks wyborczy przewiduje specjalne uprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wyborcom z orzeczeniem o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługują dwie - inne niż tradycyjna - formy wzięcia udziału w głosowaniu:

  • Forma korespondencyjna
    W przypadku wyboru formy głosowania korespondencyjnego zamiar ten należy zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Wyborca może w zgłoszeniu zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille"a. Kopertę zwrotną (z adresem obwodowej komisji wyborczej) zawierającą zaklejoną kopertę z kartami do głosowania i podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej. Można tego dokonać w placówce bądź zgłosić pracownikowi poczty w momencie doręczenia. Do zakończenia głosowania pakiet można również dostarczyć do lokalu wyborczego.
    Należy tu podkreślić, że z formy głosowania korespondencyjnego nie mogą skorzystać wyborcy z niepełnosprawnościami umieszczeni w spisach wyborców w: obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych domach studenckich, wyborcy, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania.
  • Przez pełnomocnika
    W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Wniosek należy złożyć najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów. Z tej formy głosowania mogą skorzystać wyborcy z niepełnosprawnościami oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.
    Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich.
    Zarówno korespondencyjnie, jak i za pośrednictwem pełnomocnika można głosować tylko na terenie kraju.
    W myśl nowelizacji Kodeksu wyborczego, która weszła w życie wraz z końcem marca, wyborcom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosownia ukończą 60 lat przysługuje prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania.

Może Cię zainteresować

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto