Fontanny Książa odtwarzane. To ostatni etap remontu. Zobaczcie je na żywo i na archiwaliach!

OPRAC.:
Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz
Dzięki współpracy Zamku Książ w naukowcami z Politechniki Wrocławskiej udało się odnaleźć przedwojenne fotografie modeli zaginionych rzeźb zdobiących pierwotnie fontanny na Tarasie Środkowym, które także zostaną odtworzone.
Dzięki współpracy Zamku Książ w naukowcami z Politechniki Wrocławskiej udało się odnaleźć przedwojenne fotografie modeli zaginionych rzeźb zdobiących pierwotnie fontanny na Tarasie Środkowym, które także zostaną odtworzone. Zamek Książ w Wałbrzychu
Na historycznych tarasach ogrodowych Zamku Książ w Wałbrzychu trwa finalny etap remontu zabytkowych fontann. W ubiegłym roku cieszyliśmy się odradzającym się Tarasem Wodnym z jego 27 fontannami, teraz zmiany wprowadzane są na Tarasach Podkowiastym i Śródkowym. Zobaczcie zdjęcia wyremontowanych fontann i historyczne fotografie tych niepowtarzalnych miejsc.

Spis treści

Fontanny w Zamku Książ budzą się po 30 latach snu

Po niemal trzydziestu latach woda ponownie płynie na Tarasie Wodnym, odżywają kolejne - Fontanna Bogini Flory oraz Trytony i fontanna na Tarasie Podkowiastym. Wkrótce oczy turystów ucieszą też wyremontowane wodotryski na Tarasie Zachodnim i Tarasie Środkowym.

Tego lata zostanie odtworzona zniszczona tuż po wojnie balustrada przy schodkach znajdujących się po obu stronach fontanny na Tarasie Podkowiastym. To nie koniec dobrych wiadomości. Dzięki współpracy Zamku Książ w naukowcami z Politechniki Wrocławskiej udało się odnaleźć przedwojenne fotografie modeli zaginionych rzeźb zdobiących pierwotnie fontanny na Tarasie Środkowym, które także zostaną odtworzone.
- _Po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy. W tym roku dokańczamy zaplanowany na dwa etapy remont Tarasu Podkowiastego. W ubiegłym roku kompleksowej renowacji doczekała się i została uruchomiona sama fontanna, a w tym, zostanie odtworzona zostanie balustrada znajdująca się niegdyś przy schodach po obu jej stronach. Tym samym zostaną nam tylko do remontu fontanny na Tarasie Środkowym i Kasztanowcowym_– mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

W ramach tego etapu prac, remontu zabytkowej balustrady podjęła się wyłoniona w procedurze przetargowej firma Restoart Sp. z o.o. będąca liderem konsorcjum pracującym wraz z partnerem Pracownią Konserwatorską Piotra Wanata z Wrocławia. „Restauracja istniejących oraz odtworzenie brakujących elementów kamiennej balustrady i schodów na Taras Podkowiasty w zespole Zamku Książ” potrwać ma 80 dni, umowę podpisano 28 czerwca i obejmuje ona wykonanie prac konserwatorskich, remontowych oraz odtworzeniowych kamiennych stopni oraz balustrady schodów prowadzących z Tarasu Środkowego na Taras Podkowiasty i dalej na Taras Różany.
Wszystko odbywa się zgodnie z programem konserwatorskim i pod nadzorem konserwatora zabytków. Koszt prac to 239 tys. złotych.

Fontanny Książa już działają. Zobaczcie je na żywo i na niepublikowanych archiwaliach!
Tego lata zostanie odtworzona zniszczona tuż po wojnie balustrada przy schodkach znajdujących się po obu stronach fontanny na Tarasie Podkowiastym. Zamek Książ w Wałbrzychu

Taras Podkowiasty - jakie prace zaplanowano?

Prace konserwatorskie fontanny na Tarasie Podkowiastym obejmowały uzupełnienia oraz odtworzenie brakujących fragmentów kamiennych, konserwację istniejących fragmentów oryginalnych i odtworzenie wewnętrznej instalacji zasilająco-odpływowej.

Pochodzący z około 1910 roku wodotrysk ma kształt kielicha o kolumnowej, niskiej, stopie i misie w formie puklowanej czary. Przykrywa wazy o bogatej roślinno-geometrycznej ornamentyce z dwoma maszkaronami na bokach zwieńczona była częściowo wtopioną w ścianę niszy szyszką, która została odtworzona w ramach realizowanych prac naprawczych. Neorenesansowa fontanna jest prawdopodobnie wyrobem karraryjskim, sprowadzonym przez właścicieli zamku w pierwszym etapie rozpoczętej w 1908 r. rozbudowy i modernizacji zamku i jego otoczenia.

Pora na fontanny Tarasu Środkowego

Taras ten ozdobiony jest dwoma fontannami figuralnymi (we wschodniej i zachodniej stronie tarasu). Fontanny wykonał w 1923 roku odnotowany w leksykonie Vollmera rzeźbiarz akademicki Max Blichmann ze Świebodzic zapewne w zespole z mistrzem budowlanym Heubnerem.

Na zdjęciu lotniczym z 1925 widać fontanny ustawione po dwóch stronach roślinnego parteru na tym symetrycznie zakomponowanym tarasie. Wcześniejsze datowanie wynika z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku rozpoczętej w 1908 roku przez księcia Jana Henryka XV.

Boczne płaszczyzny balustrad basenów obu fontann są bogato dekorowane płaskorzeźbami o motywach geometrycznych i roślinnych. Ze środka każdej fontanny wyrasta kolumna zwieńczona głowicą koryncką. Trzony głowic ozdabiają lwie maski, z których tryska woda. Nie zachowały się do naszych czasów wykonane z brązu posążki kobiety i mężczyzny, które niegdyś stały na szczytach kolumn tych fontann. Pierwotnie fontannę zachodnią wieńczyła figura dziewczyny trzymającej kaczkę, z której dzioba tryskała w górę woda, zaś na kolumnie fontanny wschodniej ustawiona była analogicznie postać mężczyzny unoszącego rybę z dyszą wodotrysku zamontowaną w pysku. Figury bóstw wodnych zrabowano po drugiej wojnie światowej. Na szczęście w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przetrwały fotografie modeli z 1922 roku wykonanych przez artystę, który stworzył rzeźby. Posłużą one w przyszłości jako materiał źródłowy do ich rekonstrukcji.

Fontanny Książa już działają. Zobaczcie je na żywo i na niepublikowanych archiwaliach!
„Restauracja istniejących oraz odtworzenie brakujących elementów kamiennej balustrady i schodów na Taras Podkowiasty w zespole Zamku Książ” potrwać ma 80 dni, umowę podpisano 28 czerwca i obejmuje ona wykonanie prac konserwatorskich, remontowych oraz odtworzeniowych kamiennych stopni oraz balustrady schodów prowadzących z Tarasu Środkowego na Taras Podkowiasty i dalej na Taras Różany.
Zamek Książ w Wałbrzychu

Taras Środkowy zachwyca pięknem i bogactwem roślinności skalnej porastającej skarpę. Można podziwiać z niego południową część zamku charakteryzującą się różnorodnością styli architektonicznych.

Kolejne fontanny odzyskują dawny blask

Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski. Jako pierwsze, już w 2019 roku wykonane zostały prace konserwatorskie i restauratorskie fontanny bogini Flory i fontanny z Gryfonami znajdujących się na tarasie bogini Flory.
W kolejnych latach wyremontowanych zostało m.in. 27 fontann na Tarasie Wodnym oraz włoskie wodotryski na Tarasie Zachodnim. Prace przy renowacji fontann finansowane są głównie ze środków własnych spółki Zamek Książ, a także częściowo ze środków dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pieniędzy europejskich z projektów polsko-czeskich.

O pracach remontowych i ukończeniu działań na Tarasie wodnym pisaliśmy

Dzięki współpracy Zamku Książ w naukowcami z Politechniki Wrocławskiej udało się odnaleźć przedwojenne fotografie modeli zaginionych rzeźb zdobiących pierwotnie fontanny na Tarasie Środkowym, które także zostaną odtworzone.

Fontanny Książa odtwarzane. To ostatni etap remontu. Zobaczc...

Wałbrzych. Zakwitły rododendrony w parku zamku Książ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fontanny Książa odtwarzane. To ostatni etap remontu. Zobaczcie je na żywo i na archiwaliach! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie