Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą spokojnie spędzić starość, ale nie mają gdzie

Małgorzata Moczulska
W regionie brakuje domów spokojnej starości. Są jednak szanse, że powstaną aż trzy takie placówki.

- Na Dolnym Śląsku bardzo brakuje domów spokojnej starości, zwłaszcza takich gdzie ludzie nie leżą i godzinami nie patrzą się w sufi czy telewizor, ale mają zorganizowany czas. Mają lekarzy, terapię zajęciową, przestrzeń. Miejsc gdzie mogą godnie się starzeć – mówi Anna Ejsmont z Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu psychogeriatrycznym"Inter-Med.
To jeden z najnowocześniej i najlepszych obiektów dla starszych ludzi w naszym województwie. O miejsce tu bardzo trudno. Podobnie jak np. w Legnicy, gdzie kobieta czeka na miejsce półtora roku, a mężczyzna nawet 3 lata. Placówki te są oblegane mimo, że ceny nie są niskie, bo wahają się od 2,5 do nawet 3,5 tys. zł miesięcznie.
Jest jednak szansa że w już niebawem w regionie wałbrzyskim powstaną aż trzy domy spokojnej starości. Dwie firmy chcą je budować w Świdnicy. Jedna z nich to firma prywatna z kapitałem zagranicznym, druga to Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ze Świdnicy. - Jesteśmy jak najbardziej za - mówi wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz, przyznając, że inwestorzy zainteresowani są terenem nieopodal szpitala Latawiec, na obrzeżach miasta.
Prace nad budowa placówki dla osób starszych rozpoczęły się też już w Świebodzicach. Dwa lata temu powiat przekazał tamtejszemu samorządowi budynek przy ul. Parkowej wraz z terenem wokół niego i samorząd z pomocą stowarzyszenia „Cyrenejczyk” przystosowuje go pod tego typu instytucję. - Chcemy tu prowadzić Dom Złotego Wieku - przyznaje Jan Horodecki, prezes stowarzyszenia.- Taki dom jest bardzo potrzebny. Mnóstw strasznych osób jest nie tylko chorych albo co gorsza samotnych. Dzieci pracują, często nie mają czasu, a oni potrzebują opieki, uwagi, tego by ktoś zajął się nie tylko ich ciałem ale i duchem. Chcemy im to zapewnić.
Zainteresowanie budowa takich domów jest nieuzasadniona. Inwestorzy liczą, że w miarę starzenia się polskiego społeczeństwa zapotrzebowanie będzie jeszcze większe niż obecnie. Już dziś w Polsce działa już 125 prywatnych domów opieki dla seniorów, w których przebywa ponad 3,2 tys. ludzi.
Drugie tyle znajduje opiekę w placówkach publicznych np. Domach Pomocy Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto