Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym w tym roku nad zalewem Witoszówka!

Materiały prasowe
Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji po raz szósty w Polsce, a czwarty w Świdnicy odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 4 marca. Impreza po raz pierwszy odbędzie się na trasach wokół zalewu Witoszówka.

Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu imprezy od godziny 10.00 w Biurze Zawodów w bosmanacie. Pierwszych 400 osób otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Start zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Na mecie dla uczestników przewidziano poczęstunek: harcerską grochówkę. Będzie też możliwość zagrzania się przy ognisku. Program artystyczny przygotuje młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury. Dodatkowo wśród uczestników rozlosowane zostaną książki o tematyce patriotycznej.

W dniu biegu o godzinie 10.00 w katedrze odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez JE biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Po niej podstawiony zostanie autobus, który przewiezie uczestników nad zalew. Kurs powrotny ok. godziny 13.00.

We wtorek, 6 marca o godzinie 18.00 w Teatrze Miejskim odbędzie się projekcja filmu „Stanisław Kiałka – Legenda Wileńskiej Konspiracji”

Impreza ma charakter rekreacyjny i patriotyczny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja, poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788).

Partnerami są: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, „Wolni i Solidarni”, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, Związki Kombatanckie i Żołnierskie ze Świdnicy, firma elektroniczna UNITRON. Honorowy patronat objęli: Premier RP Mateusz Morawiecki, JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.

Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?

Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2018 – 4.03.2018 10.00-11.30 – zapisy do biegu (bosmanat, ul. Polna Droga), dla pierwszych 400 osób pakiet startowy: koszulka, medal 12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu

- Program artystyczny Młodzieżowy Dom Kultury Świdnica

- Ciepły poczęstunek

- Losowanie upominków wśród uczestników biegu

ok. 13.00 – zakończenie imprezy

Wydarzenia towarzyszące 10.00 – msza święta (Katedra świdnicka, pl. Jana Pawła II) ok. 11.00 – autobus spod katedry nad zalew, kurs powrotny ok. 13.00

Wydarzenia towarzyszące 6.03 (wtorek)

18.00 – projekcja filmu „Stanisław Kiałka – Legenda Wileńskiej Konspiracji” (Teatr Miejski)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto