Areszt Śledczy w Wałbrzychu w środku. Tak wyglądały cele i życie za kratami w naszym mieście. Zobaczcie zdjęcia

red.
Zlikwidowany areszt śledczy w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego
Zlikwidowany areszt śledczy w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego Artur Szałkowski
Areszt Śledczy przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu był jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w mieście... Wielu wałbrzyszan miało okazję obejrzeć go od środka... Na szczęście większość patrzyła jedynie na mury i grypsujące narzeczone tam osadzonych. Zobaczcie, jak wyglądał środku. Areszt śledczy zlikwidowano tu pod koniec marca 2018 roku.

Obiekt po areszcie śledczym w Wałbrzychu został wybudowany jeszcze w XIX wieku i padł ofiarą reformy Służby Więziennej, którą rozpoczęto w 2017 r. Ma ona polegać m.in. na budowie i rozbudowie kilku jednostek penitencjarnych w województwach: opolskim, podkarpackim, mazowieckim, wielkopolskim, oraz zachodniopomorskim. Wszystko dlatego, że w Polsce nadal funkcjonuje kilkadziesiąt zakładów karnych i aresztów śledczych, które są ulokowane w obiektach wybudowanych w XVII i XVIII wieku, a w kilku przypadkach w jeszcze starszych. Uznano, że funkcjonowanie takich jednostek jest nieuzasadnione ekonomicznie i zapadła decyzja o ich likwidacji lub tam gdzie jest to możliwe o modernizacji. Wśród jednostek penitencjarnych, które zlikwidowano z końcem marca 2018 r. był Areszt Śledczy w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego.

Zlikwidowany areszt śledczy w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego

Areszt Śledczy w Wałbrzychu w środku. Tak wyglądały cele i ż...

Obiekt po areszcie przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu do zakończenia II wojny światowej pełnił funkcję więzienia przy wciąż działającym w sąsiedztwie sądzie. Po wojnie utworzono w nim areszt śledczy. Na początku lat 60. został powiększony o oddział zewnętrzny na terenie dzielnicy Piaskowa Góra (jego część była zaadaptowana na Komisariat I Policji w Wałbrzychu - dop. red.). W latach 70. w areszcie przebywało około 600 skazanych, którzy pracowali w kamieniołomach, państwowych gospodarstwach rolnych, budownictwie, tartakach, zakładach przemysłu mięsnego i cukrowni, położonych w promieniu 50 km od Wałbrzycha. Pod koniec lat 80. powstał drugi oddział zewnętrzny Aresztu Śledczego w Wałbrzychu na terenie dzielnicy Podgórze. Przebywało w nim około 200 skazanych, którzy byli zatrudnieni przy wykonywaniu prac na rzecz PKP. Oddział na Podgórzu został zlikwidowany w 1990 r.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Dodaj ogłoszenie