Wrocławski ogród zoologiczny - wielkie otwarcie 155 lat temu
Bramy wrocławskiego zoo otwarto dla zwiedzających po raz pierwszy 10 lipca 1865 roku. W roku inauguracji ogród odwiedziło ponad 67 000 zwiedzających, a obejrzeć mogli 452 okazy zwierząt reprezentujące 120 gatunków, częściowo nabytych dzięki hojności mieszkańców miasta. W swojej 155-letniej historii ogród przeżywał wzloty i upadki. Dwukrotnie był zamykany, ale odradzał się i odnotowywał kolejne sukcesy hodowlane.
Wrocławski ogród zoologiczny - tapiry, goryle i Muchi
Największym, do I Wojny Światowej, była hodowla tapirów czaprakowych oraz egzotycznego i mało poznanego wtedy gatunku - goryla. W okresie międzywojennym były to narodziny hipopotama nilowego Antona oraz ekspozycja manata amazońskiego Muschi w istniejącej do dziś Słoniarni.
Po II Wojnie Światowej, były to m.in. narodziny pierwszego hipopotama nilowego po wojnie. Samica Samba, to matka i babka dzisiejszych mieszkanek zoo – Rumby, Salsy i Zumby.
Wrocławski ogród zoologiczny - Antoni i Hanna Gucwińscy "Z kamerą wśród zwierząt"
Zapewne największym sukcesem poza hodowlanym jest zbudowanie rozpoznawalności zoo wśród Polaków. Przez 30 lat wrocławski ogród zoologiczny gościł w domach wszystkich Polaków za sprawą programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”. Program prowadzony był przez ówczesnego dyrektora zoo Antoniego Gucwińskiego, któremu towarzyszyła żona Hanna.
Wrocławski ogród zoologiczny - Odrarium, Afrykarium
Od 2007 roku rozpoczęła się nowa era dla ogrodu, po 40 latach nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Odszedł Antoni Gucwiński, nastał Radosław Ratajszczak. Nowy dyrektor rozpoczął okres zmian i inwestycji. Zaczęły powstawać nowe wybiegi oraz pawilony m.in. dla nosorożców, rysi, żbików czy ekspozycja fauny i flory Odry – Odrarium oraz Smoki Indonezji, gdzie można podziwiać warany z Komodo, a także nowe wybiegi dla panter śnieżnych i mglistych, wilków oraz wydr. Do największych sukcesów hodowlanych tego krótkiego okresu zaliczyć można przyznanie przez międzynarodowego koordynatora zgodę na hodowlę okapi – leśnej żyrafy, czy manatów, a także pierwsze na świecie rozmnożenie kuskusów niedźwiedzich i dzioborożców palawańskich.
W 2010 r. powstał pomysł na unikatowe w skali świata oceanarium Afrykarium, którego budowę rozpoczęto w 2012 roku, a zakończono dwa lata później. Dzięki tej inwestycji frekwencja ogrodu zbliżyła się 2 mln osób wynosząc zoo na pierwsze miejsce biletowanych atrakcji turystycznych w kraju i na piąte miejsce, pod względem liczby gości, pośród europejskich ogrodów i oceanariów.
Dzisiaj we wrocławskim zoo mieszka ponad 12 tysięcy zwierząt, reprezentujących ponad 1100 gatunków.
Zobaczcie koniecznie:
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?