Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześć tysięcy kolędników na scenie

Redakcja
135 prezentacji, 6 tysięcy kolędników i 15 lat kultywowania tradycji. W tym roku Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych świętował swój XV jubileusz, który każdego roku ma miejsce w Bystrzycy Górnej.

W 1997 roku z inicjatywy Pani Teresy Kmery i przy współpracy Urzędu Gminy Świdnica w świetlicy w Bystrzycy Górnej odbył się I Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych. Tegoroczna edycja konkursu, w pierwszym tygodniu stycznia zgromadziła 12 zespołów.

Okres kolędowania w Bystrzycy Górnej to okres wyjątkowy, świetlica na ten czas zmienia się w teatr, a każda prezentacja zespołu kolędniczego to przepiękny jedyny w swoim rodzaju spektakl, w którym biorą udział wszystkie pokolenia uzupełniając się wzajemnie i dzieląc się między sobą i widzem naszą bogatą tradycją. W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, chodzenie różnych grup przebierańców, widowisko zwane herodami, „wesele krakowskie” i inne.

Przyjście kolędników winno się czytać jako obrzęd, a właściwie zabieg magiczny, mający spowodować w nowym roku urodzaj, zdrowie, płodność, dobry i szczęśliwy ożenek w odwiedzanym domu. Dziś większość z nas kojarzy kolędników z dziećmi biegającymi od mieszkania do mieszkania. Zazwyczaj już na same hasło „Kolędnicy idą” ludzie w panice gaszą światła i udają, że ich nie ma w domu, nie chcą przyjąć kolędników i tym samym przyczyniają się do powolnego zaniku przepięknej tradycji kolędowania.

Organizacja Przeglądu Zespołów Kolędniczych ma na celu pielęgnację tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz ochronę przed zanikaniem zwyczaju kolędowania, prezentację twórczości kolędniczej, promocję twórców i wykonawców, pobudzenie twórczych zainteresowań kolędowaniem młodego pokolenia.

Po obejrzeniu 12 zespołów kolędniczych podczas XV Przeglądu Zespołów Kolędniczych, Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. Teatrzykowi Obrzędowemu „TRADYCJA” działającym przy świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej,
2. Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie,
3. Przedszkolu w Witoszowie Dolnym,
4. Świetlicy Środowiskowej w Bystrzycy Górnej,
5. Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym,
6. Gimnazjum w Lutomi Dolnej
Przyznano również nagrody indywidualne za grę aktorską:
1. Oliwii Szyszce ze świetlicy środowiskowej w Bystrzycy Górnej,
2. Izabeli Piecyk z Gimnazjum w Lutomi Dolnej,
3. Dominikowi Mucha z Gimnazjum w Lutomi Dolnej,
4. Patrykowi Łuszczynie z Gimnazjum w Lutomi Dolnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto