Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Papieru 2014: 26-27 lipca w Dusznikach Zdroju

Elżbieta Węgrzyn
Jedną z atrakcji weekendu są warsztaty
Jedną z atrakcji weekendu są warsztaty Dariusz Gdesz
Święto Papieru 2014 trwa. Zapraszamy na weekendowe atrakcje do zabytkowej papierni w Dusznikach-Zdroju. Wśród nich konkurs – rzut w dal kulą papieru z „Gazety Wrocławskiej”

Święto Papieru 2014

– Święto Papieru to nasza największa muzealna impreza. Organizowana jest już 14. raz i trwale wrosła w kalendarz kulturalny Kotliny Kłodzkiej oraz całego Dolnego Śląska – mówi dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w powiecie kłodzkim.
Kolejna edycja tego sympatycznego święta planowana jest już na weekend 26 – 27 lipca. Wszystkie zaplanowane atrakcje odbędą się na dziedzińcu odnowionego gmachu muzeum, a także w jego wnętrzu. W sobotę i niedzielę placówka czynna jest w godz. 10 – 18, w te dni wstęp do niej jest bezpłatny.
Dusznickie muzeum należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej, a tylko podczas dwóch dni Święta Papieru zabytkowy młyn odwiedza 8 – 12 tys. gości. Przyciągają ich ciekawe ekspozycje, konkursy, a także warsztaty i prezentacje edukacyjne. – Mamy sprawdzoną już receptę na atrakcyjny program. Tradycyjnie będzie można samodzielnie czerpać papier i pracować z tym tworzywem przy użyciu metod historycznych. Wszystkie wykonane w ten sposób przedmioty można zabrać na pamiątkę – wyjaśnia Szymczyk. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.

Podczas weekendu będzie można nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Papiernictwa, poznać jego historię i stałe ekspozycje, a także nową wystawę, przygotowaną specjalnie na Święto Papieru. Od soboty do września będzie można podziwiać kilkadziesiąt prac warszawskiej artystki Joanny Stokowskiej „Poszukiwania – rozmowa z liśćmi”. – Tworzywem użytym do wykonania ekspozycji były liście. Powstały z nich niezwykłe, barwne i piękne pejzaże roślinne – dodaje dyrektor. Wernisaż wystawy zaplanowany jest na sobotę o godz. 15.30. Joanna Stokowska jest artystką, która jako pierwsza zaczęła tworzyć kompozycje z papieru przez siebie preparowanego. To ona również zapoczątkowała i przeprowadziła w muzealnej czerpalni dla zwiedzających oraz pracowników warsztaty, podczas których pokazała inne oblicze papieru. Temat ten został podjęty kontynuowany w Dusznikach-Zdroju w ramach pleneru sztuki papieru. W dzień wernisażu artystka przeprowadzi dodatkowo pokaz tworzenia prac z roślin.

Tego samego dnia o godz. 17 dla zwiedzających zagra grupa Dom o Zielonych Progach, znana m.in. z poetyckich przedstawień polskiej przyrody. Formacja istnieje od 2000 roku i prezentuje repertuar z zakresu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.
Wszyscy chętni, którzy odwiedzą Muzeum Papiernictwa w ten weekend mogą też wziąć udział nie tylko w rozmaitych warsztatach, m.in.: czerpania papieru, jego barwienia, badania cech i właściwości papieru zabytkowymi urządzeniami metrologicznymi, ale także być świadkiem różnorodnych prezentacji. Wśród nich na uwagę zasługują pokazy rękodzielników oraz pokazy druku na replice prasy Gutenberga i wykonywania pieczęci lakowych. Odwiedzających zainteresują prezentacje sitodruku, widowiskowo zapowiadają się również pokazy barwienia papieru metodą marmoryzowania i shibori, origami, kaligrafii, quillingu, wikliny papierowej, a także przygotowywanie papieru z wykorzystaniem roślin.

Dzięki tej edycji dusznickiego święta papier odsłoni swoje kolejne tajemnice, a także udowodni swoją przydatność i duchową wyższość nad słowem generowanym przez nośniki elektroniczne, choć te ostatnie, jak czytniki e-booków i odtwarzacze mp4, pojawią się również na Święcie Papieru jako nagrody w organizowanych tu czterech konkursach. Podczas nadchodzącego weekendu zaplanowano rywalizacją m.in. o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa. – Panowie wezmą udział w konkursie zręcznościowym i będą podnosili sztangę z papieru, panie będą rzucać na odległość kulą wykonaną z „Gazety Wrocławskiej”, a dla dzieci przygotowano rywalizację rzutu w dal rolką papieru, a także wiedzy o naszym muzeum – zapowiada Maciej Szymczyk.
Podczas tego weekendu będzie można poznać dusznicką papiernię, która została wpisana na listę polskich pomników historii, a także rozpoczęto procedurę zmierzającą do wpisania jej na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto