Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica: Wieża wciąż zamknięta

Redakcja
Wieża ratuszowa zostanie otwarta w połowie listopada. To informacja nieoficjalna, bo władze Świdnicy nie podają na razie konkretnej daty.

Trudno im się dziwić. Terminów otwarcia było już bowiem kilka: październik 2011, styczeń 2012, potem marzec, maj, wreszcie czerwiec, kiedy odbył się wielki festyn związany z zakończeniem odbudowy wieży. W czerwcu okazało się, że otwarcie będzie na przełomie września i października, ale i tego terminu nie udało się dotrzymać.
- Jest szansa, że niebawem wiążącą datę będziemy mogli już przekazać – mówi Stefan Augustyn, rzecznik urzędu.
Magistrat tłumaczy przedłużające się prace wykończeniowe oraz odbiory tym, że wieża jest wysokim i nietypowym obiektem, a dla miasta kwestie bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpiecznych dróg ewakuacyjnych są najważniejsze.
Tyle, że zarówno część mieszkańców jak i opozycja straciła już cierpliwość. Wojciech Kielka, radny PiS-u wytyka m.in. fakt, że martinowi się pieniądze podatników. Chodzi głównie o fakt, że zarządcą wieży już w maju została Lokalna Organizacja Turystyczna, a na stanowisko jej dyrektora powołano Rafała Ząbczyka radnego miejski PO, która jest w koalicji z rządzącą Wspólnotą Samorządową. Są też zatrudnione pierwsze osoby do jej obsługi. Obecnie 4, ale docelowo ma to być 6 osób na etacie. Na same pensje dla dyrektora i pracowników miasto będzie będzie musiało więc przeznaczać blisko 30 tys. zł miesięcznie. Do tego dojdą opłaty za prąd, telefony, utrzymanie biura. Wstęp na wieże będzie bezpłatny, więc nie ma szans, by wieża choć w części na to zarobiła.
To oznacza, że miasto będzie do niej dopłacać rocznie setki tysięcy złotych, a już jej budowa kosztowała 9 mln zł, z czego 3 mln złotych w własnego budżetu wyłożyła Świdnica.
Rafał Ząbczyk zapewnia jednak, że LOT racjonalnie gospodaruje pieniędzmi. - Widząc, że termin otwarcia nie jest jeszcze znany, do dnia dzisiejszego nie mamy kompletu obsługi - mówi. - Tylko jedna osoba pracuje z nami od maja, pozostałe 3 zostały zatrudnione pomiędzy sierpniem a październikiem – dodaje i podkreśla, że trzeba brać pod uwagę to, że nie da się zatrudnić wszystkich na dzień przed otwarciem, choćby dlatego, że obsługa musi przejść szkolenia, tak by ludzie, którzy będą ją odwiedzać czuli się i byli bezpieczni.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto