Sudecka Setka w Boguszowie-Gorcach za nami. Wygrał Piotr Sawicki z Warszawy

Paweł Gołębiowski
Sudecka Setka w Boguszowie-Gorcach za nami. W tym nocnym ultramaratonie górskim wzięło udział 546 osób

Kolejna Sudecka Setka za nami. Ten ultramaraton górski rozgrywany na trasach w okolicach Boguszowa-Gorc odbył się już 29. raz. Jego uczestnicy tradycyjnie wyruszyli późnym wieczorem (o godzinie 22) z Rynku w Boguszowie-Gorcach i pobiegli na wiele godzin w góry. –Bardzo proszę uważać na trasie, bo po deszczu może być ślisko – mówiła tuż przed startem Elżbieta Bieniek-Budz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach. Ośrodek jak co roku spisał się jednak świetnie przy organizacji tej trudniej do przeprowadzenia imprezy. Trasa była zabezpieczona i patrolowana. Biegacze mogli liczyć między innymi na punkty bufetowe.
– Ten bieg jest rewelacyjny. Trudny, ale znakomicie zorganizowany. Przed rokiem wystartowaliśmy w nim pierwszy raz, bo słyszeliśmy od znajomych o Sudeckiej Setce wiele dobrego. To co mówili potwierdziło się i jesteśmy znowu – opowiadali przed startem Dorota i Zenon Kuryłowie z Rybnika. Pan Zenon przed rokiem pokonał dystans 100 kilometrów, a jego żona zdecydowała się na 42-kilometrowy Nocny Maraton Górski. Teraz obydwoje zamierzali przebiec całą Sudecką Setkę. Ostatecznie zeszli jednak z trasy po 72 kilometrach (była taka możliwość) i Zenon Pogorzelski został sklasyfikowany na tym dystansie na 49. a Dorota Pogorzelska na 50. pozycji.
Swój setny maraton pokonał natomiast w nocy z piątku na sobotę, 23 – 24 czerwca, wałbrzyszanin Grzegorz Pogorzelski. – W imprezie w Boguszowie-Gorcach startowałem raz na 100 kilometrów, pięć razy pokonałem 72 kilometry i na tym dystansie nawet cztery razy wygrywałem, no i mam tu za sobą sześć maratonów – mówi. Dodaje, że w tym roku przebiegł tylko 42 kilometry, bo kontuzja i kilka innych spraw nie pozwoliły mu odpowiednio przygotować się. Ostatecznie w Nocnym Maratonie zajął 196 miejsce.

29. Sudecka Setka była rekordowa pod względem frekwencji. Wzięło w niej udział 546 osób.
Pierwszy 100 kilometrów pokonał Piotr Sawicki z Warszawy. Drugi był Łukasz Sagan, a trzeci Paweł Czerniak. Najlepszy z wałbrzyszan – Grzegorz Dzieszuk, zajął 8. miejsce. Wśród pań triumfowała na tym dystansie Anna Zaczyńska z Lubina. Trzecia była Aleksandra Gruszka z Boguszowa-Gorc.
Na dystansie 42. km zwyciężył Miłosz Szcześniewski (Wschowa) przed Alanem Dobrowolskim (Boguszów-Gorce) i Łukaszem Wróblem (Leszno). Pierwszą z pań, które pokonały maraton była Ewa Nowak.