Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrazy Hochbergów wracają do Książa

Artur Szałkowski
Nie tylko Niemcy i Rosjanie wywozili z zamku Książ dzieła sztuki. Po wojnie cześć trafiła także do muzeów na terenie kraju
Nie tylko Niemcy i Rosjanie wywozili z zamku Książ dzieła sztuki. Po wojnie cześć trafiła także do muzeów na terenie kraju Dariusz Gdesz
Obrazy Hochbergów wracają do Książa. Na razie na cztery lata w ramach wystawy przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Obrazy Hochbergów wracają do Książa. Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępni ze swoich zbiorów kolekcję kilkudziesięciu obrazów, które po zakończeniu II wojny światowej wywieziono ze zrujnowanego zamku Książ do stolicy Dolnego Śląska.

– W ramach porozumienia, które zawarliśmy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w zamku Książ na okres czterech lat zostanie otwarta wystawa czasowa – mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. – Będą się na nią składały dwie rzeźby i 42 obrazy ze zbiorów muzeum. Z tego około 30 obrazów należących w przeszłości do rodziny Hochberg, byłych właścicieli zamku Książ.

Obrazy i rzeźby będą prezentowane głównie w salach barokowych z wyłączeniem sali Maksymiliana. Kierownictwo zamku Książ ma jednak nadzieję na to, że z biegiem czasu wystawa zostanie powiększona o kolejne eksponaty i rozszerzona m.in. na odrestaurowane III piętro zamku. Nim zapadła ostateczna decyzja o wypożyczeniu eksponatów, kierownictwo zamku Książ musiało zadbać, by komnaty, w których będą prezentowane spełniały wymagania dotyczące m.in. utrzymania w nich odpowiedniej temperatury, wilgotności i ochrony eksponatów.

– Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 10 lipca z udziałem pani minister kultury i dziedzictwa narodowego. Czynimy również starania, by uczestniczył w nim Prezydent RP – mówi Krzysztof Urbański.

Wśród obrazów, które zdobiły w przeszłości komnaty zamku Książ i po prawie 70 latach znów będą w nim prezentowane, są m.in. płótno „Atena i muzy” oraz cykl obrazów o synu marnotrawnym autorstwa Stephana I Kesslera. Nie tylko Niemcy i Rosjanie wywieźli z Książa cenne eksponaty, które przez lata gromadziła rodzina Hochbergów. Po zakończeniu II wojny światowej, część kolekcji Książa trafiła do polskich muzeów w różnych częściach kraju. Należy zaznaczyć, że dzięki temu udało się je uratować przed grabieżą lub zniszczeniem. Zniszczony zamek, był po wojnie mekką szabrowników. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie są m.in. obrazy autorstwa Stefana Kesslera, które kiedyś wisiały w sali Krzywej. W opinii historyków sztuki były to jedne z najcenniejszych eksponatów bogatej kolekcji Książa. Eksponaty z Książa są obecnie również w zbiorach placówek muzealnych m.in. we Wrocławiu, Brzegu, a także w Pszczynie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto