Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deklaracji wciąż mało i z błędami

Małgorzata Moczulska
3,5 tysiąca deklaracji w sprawie opłat za śmieci wpłynęło do urzędu. Powinno ich być blisko 20 tysięcy. Czas na ich składanie mija już 30 kwietnia.

Należy pamiętać, że właściciele bądź najemcy mieszkań spółdzielczych deklaracje składają do swojej spółdzielni mieszkaniowej. Najemcy mieszkań komunalnych bądź TBS-ów deklaracje składają do MZN/TBS. Natomiast właściciele mieszkań w budynkach wspólnoty mieszkaniowej deklaracje składają zgodnie z ustaleniami na zebraniach wspólnot – albo do zarządców swojej wspólnoty albo do Urzędu Miejskiego.

– Niestety wśród złożonych deklaracji kilkaset zostało błędnie wypełnionych. Dlatego prosimy o wypełnianie wszystkich jasnych pól w deklaracji. Nie można zapomnieć o wpisaniu numeru PESEL oraz o podpisaniu składanej deklaracji. Opłatę miesięczną za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańcy wyliczają sami poprzez wpisanie w polu D liczby mieszkańców, stawki przyjętej zgodnie z oświadczeniem o selektywnej zbiórce odpadów lub nie oraz wysokości opłaty miesięcznej. Po przemnożeniu tych dwóch liczb otrzymamy wysokość opłaty miesięcznej. Oświadczenie o prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów dotyczy stanu od 1 lipca tzn. jeżeli mieszkaniec będzie chciał od 1 lipca prowadzić selektywną zbiórkę odpadów i płacić mniej to powinien zaznaczyć pkt. że „jest prowadzona selektywna zbiórka opadów”, mimo iż dzisiaj nie segreguje śmieci. Najemcy mieszkań spółdzielczych, komunalnych oraz TBS jako rodzaj podmiotu zaznaczają pkt. „Inny sposób władania nieruchomością” – wyjaśnia Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Warto pamiętać, że obowiązek złożenia deklaracji i obowiązek wnoszenia opłaty przez właścicieli nieruchomości dotyczy obecnie tylko i wyłącznie nieruchomości zamieszkałych, czyli takich nieruchomości jak lokale mieszkalne w budynkach wielolokalowych, domki jednorodzinne itp.
Nieruchomości niezamieszkałe, czyli sklepy, hurtownie, magazyny, instytucje, zakłady produkcyjne i rzemieślnicze, biura itp. pozostają na dotychczasowych zasadach – czyli właściciele tych nieruchomości muszą posiadać indywidualne umowy na odbiór odpadów komunalnych, podpisane z firmami posiadającymi wpis do rejestru działalności regulowanej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.um.swidnica.pl, gdzie została uruchomiona specjalna zakładka „Czysta Świdnica”. W jednym miejscu zebrano wszystkie niezbędne informacje związane z utrzymaniem czystości i porządku w Świdnicy, począwszy od informacji na temat tzw. rewolucji śmieciowej wraz z praktycznymi wskazówkami i poradami związanymi m. in. z segregacją odpadów.
Pod adresem www.um.swidnica.pl/czystaswidnica można znaleźć również wzór deklaracji, którą będą wypełniać mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto